Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie / Wydział Nauk Historycznych i Społecznych

Politologia - I stopnia, stacjonarne

Poziom kształcenia: wyższe zawodowe (licencjat) z możliwością kontynuacji studiów w tej samej jednostce do dyplomu magisterskiego Forma studiów: dzienne Profil studiów: ogólnoakademicki Czas trwania: 3 lata

   powrót
Spis treści:

Kierunki i specjalności

Jednostki prowadzące

Zapisy

od 2018-06-01 do 2018-06-28 23:59:59

Limit miejsc

5

Język wykładowy

polski

Opis

Politologia - studia I stopnia stacjonarne

Wydział Nauk Historycznych i Społecznych

a) Wiedza

Po ukończeniu studiów absolwent ma elementarna orientacje w charakterze nauk społecznych oraz posiada podstawowa wiedze o istocie nauk o polityce, ich miejscu w systemie nauk i relacjach do innych nauk.

Ma wiedzę na temat uwarunkowań życia politycznego (w wymiarze historycznym i współczesnym) tj. uwarunkowań społeczno-ekonomicznych, kulturowych i innych.

Ma podstawową wiedzę o strukturach społecznych (politycznych oraz ekonomicznych i kulturowych).

Posiada wiedzę o państwie, władzy, polityce, administracji oraz prawie, tak[1]e o zasadach funkcjonowania systemu politycznego oraz innych organizacji i instytucji społeczno-politycznych. Jest to wiedza odnosząca się zarówno do Polski, jak i Europy oraz świata.

Posiada wiedzę na temat wspólnot lokalnych, form ich organizacji oraz znaczenia dla kultury demokracji.

Ma wiedzę na temat roli mediów w życiu publicznym, w szczególności politycznym.

Ma podstawową wiedzę na temat zachodzących Europie i na świecie procesów integracji i dezintegracji, stosunków międzynarodowych w wymiarze politycznym, kulturalnym oraz relacji międzykulturowych.

Posiada wiedzę o roli człowieka w społeczeństwie, zna warunki i formy uczestnictwa w życiu politycznym.

Zna podstawowe metody, techniki i narzędzia badawcze właściwe dla nauk o polityce.

Zna i rozumie procesy zmian struktur i instytucji politycznych.

Ma wiedzę o normach etycznych, politycznych i prawnych.

Zna główne nurty w myśli politycznej.

Ma podstawową wiedzę o instytucjach funkcjonujących w dziedzinie życia społecznego pozostającej w zainteresowaniu kierunku oraz specjalności i ich otoczeniu.

 

b) Umiejętności

Po ukończeniu studiów absolwent potrafi tłumaczyć/wyjaśniać zachowanie człowieka i grup społecznych w życiu publicznym.

Potrafi wykorzystać nabyta wiedze i pozyskiwać dane do analizowania konkretnych procesów i zjawisk politycznych. Potrafi interpretować procesy i zjawiska polityczne w kontekście ekonomicznym, społecznym i kulturowym.

Prawidłowo wyjaśnia mechanizmy funkcjonowania wspólnot lokalnych, instytucji i organizacji politycznych.

Potrafi tłumaczyć treści przekazu medialnego stosując nabyta wiedzę.

Rozumie relacje miedzy człowiekiem i grupami społecznymi a instytucjami politycznymi oraz potrafi dostrzec oczekiwania społeczne. Posiada umiejętność rozwiazywania nowych problemów poprzez zastosowanie nabytej wiedzy.

Potrafi zastosować przyjęty system aksjonormatywny do rozpoznawania i oceny zjawisk o charakterze politycznym oraz realizowania zadań w rzeczywistości politycznej.

Potrafi zastosować posiadaną wiedzę dla rozstrzygania problemów i dylematów pojawiających się w pracy zawodowej.

    Potrafi zastosować posiadaną wiedze do elementarnej analizy konkretnych problemów. Potrafi zaproponować odpowiednie rozstrzygnięcia.

    Student posiada umiejętności językowe zgodne z wymaganiami określonymi dla poziomu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, a w szczególności potrafi:

        - porozumiewać się płynnie i spontanicznie, z wykorzystaniem różnych kanałów i technik komunikacyjnych w stopniu umożliwiającym w miarę swobodna konwersacje z obcokrajowcami na tematy ogólne oraz związane ze studiowana specjalnością;

        - na podstawie wyszukanych informacji, napisać jasny i spełniający warunki formalne tekst na wiele tematów ogólnych oraz związanych ze studiowana dyscyplina.

       -  posiada umiejętność przekazywania na piśmie informacji oraz wyrażania swojego zdania podając argumenty za i  przeciw;

        - samodzielnie przygotować i wygłosić prezentacje ustna przedstawiając swój pogląd na dany temat ( w tym także na tematy związane ze studiowana specjalnością) oraz podając argumenty za i przeciw.

 Potrafi bronić swoich też podczas dyskusji. Ponadto student rozumie potrzebę ustawicznego pogłębiania swoich umiejętności językowych oraz potrafi samodzielnie wykorzystywać w tym celu dostępne mu źródła. Potrafi czytać ze zrozumieniem teksty ogólne i specjalistyczne.

 

c) Kompetencje społeczne

Po ukończeniu studiów absolwent rozumie potrzebę rozwoju zawodowego wynikająca z dynamiki rzeczywistości.

Jest przygotowany do uczestnictwa w życiu publicznym, posiada doświadczenia w pracy zespołowej oraz przyjmowaniu różnych ról w grupie. Potrafi wykazywać się przedsiębiorczością w działaniu.

Uznaje i szanuje różnice punktów widzenia. Dostrzega zalety i wyzwania pluralizmu opinii oraz intelektualnej dyskusji.

Nabył kompetencje pozwalające mu organizować prace w sposób umożliwiający realizacje zleconych zadań.

Ma świadomość znaczenia zachowania się w sposób profesjonalny i etyczny w pracy oraz działalności zawodowej i publicznej.

Jest przygotowany do pracy w organizacjach i instytucjach publicznych, w tym organach administracji publicznej, partii politycznych oraz innych organizacji krajowych i zagranicznych.

 

Przyznawane kwalifikacje:

licencjat

Dalsze studia:

Możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia i studia podyplomowe

Uprawnienia zawodowe:

Absolwent kierunku Politologia posiada ogólną wiedzę humanistyczną, usystematyzowaną wiedzę z zakresu klasycznych przedmiotów politologicznych oraz wiedzę teoretyczną i praktyczną w obszarze wybranej specjalności. Absolwent powinien posiadać umiejętności analizowania i podejmowania decyzji politycznych, zbierania i hierarchizowania informacji, dokonywania analizy zjawisk oraz procesów zachodzących w życiu publicznym, dającej także możliwość prowadzenia pracy naukowej. Jest przygotowany teoretycznie do pracy w administracji państwowej, organach samorządowych, partiach politycznych, organizacjach społecznych i gospodarczych, szkolnictwie oraz w instytucjach i organizacjach międzynarodowych.

 Warunki przyjęcia

świadectwo dojrzałości oraz pozytywne zakończenie postępowania kwalifikacyjnego

 Program Studiów - pobierz

Wysokość czesnego

opłata rekrutacyjna - 85zł